A PSY4 telepítése, illetve egyes hibák kezelése
A Psy4 telepítése, illetve egyes hibák kezelése
1. Mire kell figyelni a Psy4 telepítésekor?
A program a C meghajtóra telepíti magát. Ennél a pontnál arra kell figyelni, hogy a Psy4sHu programmappában található Release fájl teljes tartalma át legyen másolva a Psy4sHu mappába (az alábbi fotó szerint).
A fájlokat nem a 'Release' alkönyvtárba kell kicsomagolni, hanem egy szinttel feljebb, közvetlenül a gyökérkönyvtárba (a PSY4sHU-ba), ahogy az a képen látható.
A telepítéskor érdemes kikapcsolni a tűzfalat és a vírusírtókat, majd, amikor már sikerült elindítani a programot, az engedélyezett programok listájára tenni a Psy4-et.
2. Az USB kulcs és az hozzá tartozó archivált fájl kezelése
Az USB kulcs a Psy4 első használatakor egy adatbázis/archív fájlt fog telepíteni a Psy4 almappába, azon felhasználói fiókon belül, amit ön a telepítéskor használt.
Ennek az archív fájlnak az elérési helye:
C:\Users\<felhasználó>\AppData\Roaming\OS Hungary\PsySystem4Hu
A PsySystem4Hu mappában az archivált fájl neve: psy_db.sdf
(Annak a felhasználónak a neve, ahová a szoftvert telepíteni szeretné.)
Ha a felhasználó fiókján belül nem találja az AppData mappát, akkor a fájlkereső keresősorába írja be: %appdata%, és így már meg fog jelenni a Roaming… elérési útvonal.
Ez az adatbázis fájl minden használat során megváltozik, ezért, ha az USB kulcsot az A gépet követően a B gépen is használni akarja, akkor B gépen installálja a programot, tegye be az USB-t (írja be a jelszót), és indítsa el a programot. Ekkor a program megkérdezi, hogy milyen típusú fájlt hozzon létre, itt a leggyakrabban a „személyes fájl”-t érdemes választani. Miután ez megtörtént, menjen az említett elérési útvonalú mappába:
C:\Users\<felhasználó>\AppData\Roaming\OS Hungary\PsySystem4Hu.
Ebben a mappában látni fogja az újonnan létrehozott psy_db.sdf adatbázis fájlt, ami jelenleg üres, mert a programot a B gépen még nem használta. Ekkor az A gépről hozza át az ugyanezen (psy_db.sdf) nevű adatbázis fájlt egy egyszerű pendrive-on (ennek van adattartalma), és egyszerűen másolja be az előbbi mappában lévő üres adatbázis fájl melle, és törölje az üreset, vagy írja felül az újonnan létrehozott üreset.
Ha a legtöbb tesztet (pl. 60 db) az A gépen vitte be és értékelte ki, és a B gépen a programot csak átmenetileg használta (pl. 2 db adatbevitelre és kiértékelésre), és ezért az USB-t újra az A gépen használná, akkor az előbbiekhez hasonlóan vigye vissza az adatfájlt egy pendrive-on az A gépre + USB kulcs. A műveletet csinálhatja úgy is, hogy az A gépen megtalálható adatbázis fájlt átnevezi, oly módon, hogy pl. beilleszt a név elé egy orig_ előtagot (orig_psy_db.sdf). Ha ez megvan, akkor bemásolja mellé a B gépről hozott adatbázis fájlt (a sima psy_db.sdf). Mivel a B gép adatbázis fájlja már tartalmazza a 2 új kiértékelést is (összesen tehát az eddigi 62-őt), míg az A gép csak a korábbi 60-at, ezért az új/visszahozott adatfájl lesz a legfrissebb, és így az orig_psy_db.sdf fájlt törölheti.
-
A fentiek értelmében archivált fájlt mindannyiszor át kell vinni egy pendrive-on egy másik gépre, amikor egy további gépen szeretné használni az adott USB-t (a szoftvert minden gépen telepíteni kell), vagy akár visszavinni az eredeti gépre.
-
Egy felhasználó fiók ..AppData\Roaming.... mappájában csak egy, az adott USB-hez tartozó psy_db.sdf lehet (mindegyik kulcsnak saját egyedi archivált fájlja van).
-
Ha két USB-t szeretne használni a célgépen, azoknak két felhasználó fiókhoz kell kötődniük (létrehozhat egy új fiókot, csak erre a funkcióra).
-
Egy másik megoldás, hogy (az ügyfél kérésére) több USB-nek ugyanazt a jelszót adjuk, amikor először felírjuk a krediteket, így az összes azonos jelszavú USB használható ugyanazon a gépen, mert közös adatbázishoz kötődnek (az USB tárolja a krediteket, amelyek minden felhasználásnál fogynak, és minden ügyféladat és tesztkitöltés-adat a közös adatbázisban van leképezve). Ilyenkor viszont nem ajánljuk, hogy az egyik kulcsot az adatbázissal együtt az ügyfél átmenetileg átvigye egy másik gépre, hiszen a második gépen a felhasználással az adatbázis változik, és amikor az USB-t visszahozná az első gépre, annak adatbázisa (a közben lezajló tesztfelvételek nyomán) szintén megváltozott, így a két eltérő adatbázis pedig már nem „kombinálható”.
-
Lehet továbbá, hogy több felhasználó egy szervergép megosztott adott felhasználói fiókjához fér hozzá. Ilyenkor mindenki a saját gépébe helyezheti be a közös USB kulcsot, és a megosztott mappát elérve használhatja ugyanazt az adatbázis fájlt. Ha az intézmény további USB-t szeretne vásárolni, annak ugyanazt a jelszót kell adnunk (mint az első USB-é), hogy az új USB is hozzáférjen a megosztott felhasználói fiók adatbázisához. Egyidőben azonban csak egy számítógép fér hozzá az adatbázishoz!
3. A Windows 11-re történő frissítéskor megjelenő hibaüzenet
A Windows 11-frissítés után leggyakrabban az „unable to load a required virtual machine component” üzenet jelenik meg. Ezt a problémát úgy tudjuk megoldani, hogy eltávolítjuk a Psy4-et az asztali ikonnal együtt, majd újra-telepítjük a programot (mintha először telepítenénk) a korábban megkapott Psy4 linkről (és újra kibontjuk a tömörített fájlt).
Részletesebben:
-
Újra-telepítés (a szokásos módon) a PSY4sHuSetup.exe –re kattintva.
-
A ReleaseHu.zip fájlt csomagoljuk ki a Psy4 program mappájába (a C:\Program Files (x86)\Os Hungary az alapértelmezett).
-
Hozzuk létre a Psy4 ikonját az asztalon. Ezt követően behelyezhetjük az USB kulcsot a program indításához.
-
A korábbi adatbázishoz nem kell nyúljunk, maradjon meg a helyén, ne töröljük, az újra-telepített program tud kapcsolódni hozzá.
4. Hibaüzenetek jelentése
a) Az alábbi üzenet hibasorának végén lévő „.dll” olyan típusú hibára utal, amikor az antivírus nem engedi futni a programot. Ekkor le kell állítani az antivírust, és ellenőrizni, hogy így fut-e a program. Ha igen, akkor a Psy4-et az engedélyezett programok listájára kell helyezni.
b) Ritkán, de előfordulhat, hogy az alábbi időhatár-túllépési hibaüzenet kapja. Ennek egyik oka lehet itt is antivírus program; ekkor a fent leírtaknak megfelelően kell eljárni.
c) Az MMPI-2 kihagyott tételeit a program jelezni fogja, ekkor még vissza lehet menni, és a klienstől választ kérni a kihagyott tételekre. A program azonban a hiányzó demográfiai adatokat nem jelzi, ezért ha ilyen adatok hiányzik, akkor kiértékeli ugyan a válaszsort (ez kreditlevonással jár), de például az alábbi hibaüzenetet jeleníti meg.
Ennél a hibaüzenetnél az adott válaszsoron nem tud változtatni, mert a program azt már kiértékelte. Ekkor lépjen az Archiválás menüpontra, válassza ki ezt az ügyfelet (szűrjön rá, ha sok ügyfél van), majd Duplikálja a kliens tesztjét. A duplikált teszt a legfelső sorban jelenik meg, és látszik, hogy ez még nincs kiértékelve. Lépjen a duplikált tesztre és kattintson felül a Tesztfelvétel gombra (piros-fehér kapszula). Ekkor megjelenik az adatbeviteli ablak, amibe be tudja vinni a hiányzó adatokat (demográfiai, illetve a tételre adott válaszok; menjen végig a válaszsoron). A végén nyomjon az OK gombra, a program ekkor már ki tudja értékelni a tesztet.
Mivel ez egy második kiértékelés, a program az új kiértékelés miatt kreditet fog levonni.
d) Nagyon speciális eset és rendkívül ritkán fordul elő, hogy a program nem végzi el a kiértékelést (és pl. be is zár, kreditet nem von le), és nem is engedi a duplikálni a tesztet. A hibaüzenet szövegében „hiba az XML dokumentumban” jelenik meg.
Ekkor az történhetett, hogy a demográfiai adatok bevitelénél vmilyen láthatatlan karakter került ezek közé (megtörténhet úgy is, hogy az ügyfél azonosítóit másoljuk valahonnan), amit a program nem tud értelmezni. Ilyen karakterek pl. a következők: ð þ.
Nézzük meg az alábbi adatsort a program szintjén, ahol az ügyfél, a neve mellett a felvételi helyszínnel és egyéb fontos tesztfelvételi rövidítésekkel van azonosítva:
KiskunhalasAM_LNP_Krizk_Sellő
Sellő
Krizk
F S
1991-01-12T00:00:00
Mi nem látjuk, de egy véletlen folytán a város utáni „AM” valójában nem alfabetikus, hanem egy különleges karakter, amit a program nem tud értelmezni, és így valójában így néz ki:
Kiskunhalasþ_LNP_Krizk_Sellő
Mivel a duplikálást nem engedi, újra kell kezdenünk az adatbevitelt, beírva a demográfiai adatokat és a válaszokat (remélhetőleg, ez ekkor már furcsa karakter nélkül zajlik). Ekkor a program már ki fogja értékelni a tesztet.
e) Szintén rejtélyes eset, intézményeknél fordul elő, hogy a szakember nem találja a tesztek pdf profiljaikat, amiket a mappájába mentett. Ennek oka az lehet, hogy az intézmény biztonsági rendszere nem engedi a program „hozzáférjen” az adott mappához, és egy másik helyre menti el azokat. Ebben a helyi IT-s kollégák tudnak segíteni.
f) A Windows frissítése után megjelenhet egy olyan üzenet, hogy a program hiányolja a "virtual machine component"-et. Ilyenkor érdemes a programot újratelepíteni (az adatbázis fájl az újratelepítés során érintetlen marad).
XXX